Lysá hora

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Beskyd a z hlediska turistiky je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů.
Masiv vrcholu je členitý a je vytvořen z vrstevnatého godulského pískovce. Tvoří jej čtyři hlavní rozsochy, k jihu Čupel, k jihovýchodu Zimný, k severu Malchor – Kyčera a k severozápadu Lukšinec. Tyto hlavní rozsochy pokračují řadou dalších zalesněných hřebenů a hřebínků. Všechny rozsochy jsou prakticky úplně pokryty smrkovými či smíšenými lesy.

Vrcholová holina, podle starého názvu Gigula, leží již nad hranicí lesa, místy je porostlá uměle vysázenou kosodřevinou.

Od dalších částí Beskyd je Lysá hora oddělena údolími Ostravice a Řečice – v jejím dolním toku zálivem údolní nádrže Šance, na jihozápadě a jihu a údolím Mohelnice a částečně Morávky na východě.

 • Nadmořská výška: 1323 m

Vrcholu již z velké dálky dominuje telekomunikační věž.
Meteorologická stanice, která v roce 2003 oslavila 50 let provozu, měří teplotu vzduchu, tlak, množství srážek a další. V zimě se zjišťuje výška sněhové pokrývky a stav sjezdovek. Kromě „tradičních“ informací nutných k předpovědi počasí zde probíhají také sledování přeletu meteoritů.
Na vrcholu je stanice Horské služby.

Dále se zde nachází pamětní deska padlým, popraveným a umučeným turistům v letech 1938 – 1945. Na úbočí je umístěna pamětní deska ing. Roberta Srkala, který zahynul v koncentračním táboře. Mezi Malchorem a Kykulkou směrem na Hradovou, se nachází kamenná mohyla Ivančena na památku skautů umučených v době 2. sv. války.

 

HISTORIE

Podle pověsti se na Lysé hoře v 18. stol. skrýval „pán z Lysé hory“, zbojník Ondráš (Ondřej Šebesta, 1680-1715, narozen v Janovicích ) se svou družinou.
Ve starých listinách již v roce 1261 se objevuje Lissa huera, ale její význam vzrůstal až s rozvojem turistiky, ke kterému zde docházelo ke konci 19. století.
V roce 1880 byla na Lysé postavena útulna na památku výstupu arciknížete Albrechta. Roku 1894 bylo započato s výstavbou nové útulny s názvem Erzherzog Albrecht-Schutzhaus. Poprvé byla otevřena v roce 1895. V roce 1934 byla na Lysé postavena chata Klubu československých turistů (otevřena 16. června 1935). Později nesla název Bezručova chata. Obě chaty v sedmdesátých letech do základů vyhořely.
V roce 2015 se Klubu českých turistu podařilo otevřít novou Bezručovou chatu, která je z venku přesnou napodobeninou chaty původní. Uvnitř je moderně zařízená restaurace s kuchyní a ubytovací prostory, které posktují ubytování od levného přespání po samostatné pokoje a apartmán.

Dne 29.9.2012 proběhlo slavnostní pojmenování tří chat. Název celku je „Chata Emil Zátopek“ a jednotlivé chaty nesou názvy tří disciplín, v nichž Emil Zátopek jako jediný na světě získal zlaté medaile na jedněch olympijských hrách v Helsinkách: dříve SKI chata Lysá hora – nyní Pětka, dříve turistická ubytovna Kameňák – nyní Desítka a nově budovaná chata Slezský dům – dnes Maratón. Slavnostní pojmenování proběhlo za účasti manželky, olympijské vítězky paní Dany Zátopkové a dalších hostů.

 

V případě hezkého počasí je z Lysé hory nádherný rozhled po celých Beskydech a ještě dál, až na slovenskou Malou Fatru a Roháče. Jak už to ale v horách bývá, může si Lysá nasadit mlhovou čepici a turista pak neuvidí ani na nejbližší značku.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 8,7 km JV od Frýdlantu nad Ostravicí
  • Vlakem: do Ostravice (po červené TZ) nebo do Frýdlantu n. O. (po modré TZ)
  • Autobusem: do Malenovic zastávka Parkoviště, Ostravice (autobusová stanice), Krásná zastávka – Krásná, Nižní Mohelnice, Rekreant nebo Krásná, Nižní Mohelnice, lesní správa
   Od jara do podzimu je v provozu pravidelná linka na Lysou horu.

 

 • Pěšky:
  Nejčastějšími nástupními místy jsou Ostravice, Malenovice a Krásná, odkud je nástup na turistické značky. z Ostravice – po červené TZ
  Frýdlant n. O. – Malenovice – přes Veličky a Lukšinec
  Frýdlant n. O. – Malenovice – přes Ivančenu
  Krásná – po žluté TZ 6,8 km
  z Visalají – po červené 8,7 km
  Ostravice – Smrk – Šance – Kobylanka – Lysá hora 1323 m
 • Na kole: jde o náročný výjezd! nejlépe přes Krásnou po asfaltové silnici přes Papežov, 8 km, značená cyklotrasa, při sjezdu počítejte s možností potkat autobus nebo auto a příkazem omezení rychlosti na 40 km/hod. Po značených turistických značkách je výjezd také povolen, zákaz vjezdu mimo trasu, počítejte s velkým pohybem turistů

 

http://www.lysahora.cz/tema/tema.phtml?id=1057

Author: admin

Napsat komentář