Kozubová

Kozubová (982 m) je hora v povodí Olše. Nachází se 6,5 km západně od Jablunkova. Ve vrcholové části se nachází turistická chata (otevřena roku 1989, architekti: Milada Kučerová a Kamil Zezula) a kaple svaté Anny z roku 1937 s rozhlednou.

Celý kopec je zalesněn především smrkovým porostem, částečně ale i bukem nebo javorem.

vrchol severně nad Dolní Lomnou. 500 m severně pod vrcholem je kaple s. Anny. Věž kaple slouží jako rozhledna, je možné si zapůjčit klíče v chatě (550 m). U kaple se každoročně na sv. Annu, v červenci, koná pouť. 500 m od kaple pod vrcholem stojí Turistická chata Kozubová, která stojí na místě původní vyhořelé chaty, byla postavena nová. Na východním svahu je lyžařský vlek.

Na svazích pramení potok Hrádková a další přítoky Kopytné na severu, na jihu Glovčin, Polančin potok a další přítoky Lomné, na východě potoky Milíkov, Jasení, Černý a další přítoky Olše.

Výhled
z vrcholu žádný výhled, od kaple výsekem výhled na sever, od chaty a pod chatou krásný výhled na údolí Olše

Zajímavost
Na vrchol je každoročně pořádána akce „Běh na Kozubovou“, kterou pořádá TJ Dolní Lomná. Závod Českého poháru v běhu do vrchu. Okolo 26.7. bývá pouť ke sv. Anně.

DOSTUPNOST

Od západu vedou na Kozubovou dvě turistická stezky. Žlutá vede na Kozubovou z nádraží Jablunkov-Návsí a dále pokračuje na Kamenitý. Z Bocanovic vede přes Malou Kyčeru a Malou Kykulu druhá stezka značená zeleně. Z východu vede modře značená turistická stezka z Košařisk.

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 6,7 km západně od Jablunkova
  • Vlakem: nejbližší stanice Bocanovice, odtud po zelené TZ
  • Autobusem:
  • Pěšky: na vrchol vede žlutá značka z Jablunkova (9 km), kříží se s modrou z obce Milíkov do centra Dolní Lomné. Další modrá TZ vede také z Košařiska (4,5 km). Další možný výstup je z Bocanovic po zelené TZ (7 km). Na vrchol se dostanete i z obce Horní Lomná. Nejméně náročný výstup je po zpevněné cestě k chatě Kozubová. Trasa není značená značkou, ale stačí se nechat vést ukazately k chatě. Nástup je u mostu přes říčku Lomnou, kde můžete zaparkovat auto na parkovišti (parkoviště zdarma pro návštěvníky NS Mionší)
  • Na kole: cyklotrasa 6082 z obce Košařiska

Author: admin

Napsat komentář